Izvještajna skupština USR Vitez za sezonu 2014.

skuština 2015 skuština 2015

Dana 21.02.2015. godine, u sali općine Vitez, održana je Izvještajna skupština USR Vitez. Skupština je počela minutom šutnje u spomen na preminule članove USR Vitez. U radnom dijelu podnesen je izvještaj o radu u 2014. godini, finansijski izvještaj i plan rada za 2015.

U izvještaju koji je podnio tajnik USR Vitez Ivica Kovač, naglašeno je da je društvo u toku 2014. godine izvršilo sve svoje obaveze te da nema nikakvih dugovanja. Plaćena je koncesija, članarina za SRS Federacije BiH, članarina za kantonalni savez, rad ribočuvara, te sve proistekle obaveze u 2014. godini. Planirani prihodi u 2014. godini bili su 11.750,00KM. Timskim radom UO USR “VITEZ” plan je prebačen za 30.048.43 KM, što je za svaku pohvalu poznavajući tešku finansijsku situaciju na razini od općina do Federacije i BIH.

Naša Udruga u 2014. godini brojala je 120 članova što je za 12 članova više u odnosu na 2013. godinu. Nadamo da će se broj članova i dalje povećavati, a naročito najmlađih kategorija.

Na prostoru na kome smo izgradili Ribarski dom, i ove godine nastavljeno je uređenje vanjskog i unutarnjeg dijela. Dograđena je vanjska terasa između otvorenog hladnjaka i ribarske kuće, u unutarnjem dijelu su urađene podne pločice, izidan je šank sa postavljenom radnom pločom i sudoperom, nabavljena su 4 stola dimenzija 2m x 0.7m. Izvršena je sanacija obale koja je oštećena u majskim poplavama, popravljene su sve kaskade i urađena je kaskada na samom kraju mušičarske staze. Izvršeno je sađenje stabala čempresa i lipa, pijeskom je nasut prilazni put do ribarske kuće i platoa ispred iste.

U protekloj 2014. godini organiziran je niz akcija čišćenja od čega izdvajamo 5 većih akcija:
• 22.03.2014, Svjetski dan voda, čišćenje korita i obale rijeke Lašve na dionici Modrulja,
• 05.04.2014., akcija pod pokroviteljstvom općine Vitez, čišćenje rijeke Lašve od mosta na Divjaku nizvodno
• 12.07. i 15.07.2014 godine izvedene su dvije akcije čišćenja na lokaciji uzvodno od vonkovog mosta
• 11.2014. godine prikupljanje kamena lašvenjaka za podlogu na izgradnji mrijestilišta u vodozaštitnoj zoni Kremenik

Rad naše Udruge prepoznao je i SRS BiH koji nas je svrstao u kalendar sportskih natjecanja u 2014. godini, čime smo dobili domaćinstvo u VIII mjesecu 2014. godine državnog prvenstva u mušičarenju za seniore “KUP BiH”.

Ove godine početkom 12. mjeseca započeti su radovi na najznačajnijem projekatu u povijesti USR Vitez - izgradnja Centra za zaštitu autohtonih salmonidnih vrsta sliva rijeke Lašve - mrijestilišta za potočnu pastrmku, lipljena i mladicu. (opširnije na na našoj stranici)

Postignuta je dobra suradnja sa Ministarstvom šumarstva, poljoprivrede i vodoprivrede SBK/KSB kao i Agencijom za slivno područje rijeke Save, zatim s Federalnom inspekcijom za vodoprivredu, Laboratorijskom agencijom za sliv rijeke Save, kao i sa Fondom za zaštitu okoliša FBiH.

USR”VITEZ” je u 2014. godini izvršila poribljavanje rijeke Lašve kako slijedi:

- 05.04.2014. u saradnji sa agronomskim institutom Mostar i Centrom za zaštitu i promicanje endemskih i autohtonih ribljih vrsta Mostar i pod nadzorom kantonalne Inspekcije, je urađeno izlovljavanje ribe, tzv "elektroribolov", na području Draganovac, (od Radakovog mosta pa sve do mjesta gdje je planirana izgradnja brane MHE. Izlov je rađen samo za salmonidne vrste riba, a tokom izlova je primjećen jako veliki broj ciprinida (klen, mrena, sapača itd). Sva potočna pastrmka je prebačena uzvodno od mosta Modrulja, a lipljen i mladica je prebačena na mušičarsku stazu LT.

- Dana 05.04.2014. godine poribljena je rijeka Lašva sa 1.000 kg potočne pastrmke uzrasta od 8-9 cm na dionici od Mošunja do Modrulje, bez mušičarske staze.

- Dana 30.08.2014. godine poribljena je mušičarska staza “LT” sa 160 kg potočne pastrmke uzrasta od 18-22 cm.

- Dana 26.11.2014 godine izvršeno je poribljavanje mušičarske staze sa 111 kg potočne pastrmke uzrasta 15-18 cm na čemu zahvaljujemo općini Vitez.

Količinski je u 2014. godini rijeka Lašva poribljena sa 1.271 kg potočne pastrmke. (lipljen količinski cca. 100-150 kom. i 4 manje mladice su izmještene zbog gradnje MHE i ubačene na mušičarsku stazu LT). Sva poribljavanja izvršena su pod nadzorom kantonalnog poljoprivrednog i veterinarskog inspektora SBK/KSB Travnik.

ZAHVALNICE za 2014. - za doprinos i razvoj ribolova

Emzudin Sarajčić, Suljo Smajić, Ivan Vrebac, Branko Šakić, Mehmed Arnautović i Slavko Blaž - donacija građe jednog dijela krovne konstrukcije mrijestilišta

Donešen je i Režim ribolova na ribolovnom području III – ribolovna zona 3 za 2015. godinu u skladu sa Zakonom o slatkovodnom ribarstvu.

GALERIJA

Udruga sportskih ribolovaca Vitez
Lašvanska b.b. Ribarski dom • 72250 Vitez • Bosna i Hercegovina
ID broj: 4236178890008
Žiro račun:
UniCreditBank BiH 3382502200395477